Žanr: komična drama
Dolžina: 135 minut
Izvirni naslov (leto): Bilo jednom u Srbiji (2022)
Režija: Petar Ristovski
Igrajo: Viktor Savić, Nemanja Oliverić, Teodora Ristovski, Sloboda Mićalović, Radovan Vujović, Zoran Cvijanović, Predrag Miki Manojlović, Ivan Bekjarev…
Država: Srbija
Distribucija v Sloveniji: Fivia
Povezave: IMDB
O filmu:
Kako je malomeščanska “kasaba” postala “mali Manchester” in je orientalsko nošo zamenjala dunajska in pariška moda, je mogoče videti v filmu Bilo je nekoč v Srbiji.
Več o filmu:
Večina dobrih filmov se ponaša z lepo ljubezensko zgodbo, v našem pa sta celo dve. Med prvo svetovno vojno in po njej so dva Leskovčana in dve Leskovčanki – Cona in Dine ter Zorka in Ružica – zaznamovale različne usode. Dina so zavezniki odpeljali v Pariz, v katerem je izkusil vse lepote življenja in luči velemesta. Zone je po poškodbah in amneziji pristal v Manchestru, takratni prestolnici industrijskega razvoja, in tam spoznal, da je mogoče uspeti le s težaškim delom v tovarni, polni črnega dima. Omamljena od zmage v vojni in nepovratno okužena z »duhom svobode in napredka«, ki sta ga čutila v »širnem svetu« sta se mladeniča vrnila, da bi razsvetlila prihodnost svojega propadajočega okolja.
Dine v svoj mali, zdaj neobstoječi kino, Cone pa k svoji zaročenki Zorki, ki je po petih letih čakanja nejevoljno privolila, da jo oče poroči z vojnim liferantom Acimom Prokićem. Cone bo poskušal obuditi svojo staro ljubezen, Dine pa bo našel novo. In tako se v vseh pogledih začne boj med “starim” in “novim”. Velika dejanja zahtevajo le malo prave ljubezni, pa tudi malo pomoči in modrosti šefa Mite.
Zanimivosti:
Film je bil posnet na pristnih lokacijah (direktor fotografije Dalibor Tonković, izvršni producent Miroslav Mogorović) in v melodičnem leskovškem narečju. To ni le film o mestu, ki je znan po žaru, posebnem narečju, melodičnem govoru, ki je pravi zaklad, “paprikarenju”, pa po tkaninah, milu, zdravilih, kozmetiki tistega časa in končno po posebnem duhu, ki je še vedno gorivo za brezčasno tovarno smeha. To je spomin na slavne družine, katerih podjetnost je bila navdih za film že pred stoletjem.